Rubycon 10YXJ4700MG412.5X25
10YXJ4700MG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
10YXJ4700MG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXJ4700MG412.5X25.pdf
Availability of 10YXJ4700MG412.5X25
QUANTITY
10YXJ4700MG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXJ4700MG412.5X25
Internal Part NumberEIS-10YXJ4700MG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXJ4700MG412.5X25
Related Links10YXJ4700, 10YXJ4700MG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXJ4700MG412.5X25 Details Description
Related parts for 10YXJ4700MG412.5X25
IC TXRX 3.3V/5V RS232 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LMZF 5/9/135 3.5 GN datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 1% 200W datasheet.pdf