Rubycon 10YXJ470MCR6.3X11
10YXJ470MCR6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
10YXJ470MCR6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXJ470MCR6.3X11.pdf
Availability of 10YXJ470MCR6.3X11
QUANTITY
10YXJ470MCR6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXJ470MCR6.3X11
Internal Part NumberEIS-10YXJ470MCR6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA @ 120Hz
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXJ470MCR6.3X11
Related Links10YXJ470, 10YXJ470MCR6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXJ470MCR6.3X11 Details Description
Related parts for 10YXJ470MCR6.3X11
RES SMD 267K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A MALE SNGL 4POS 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
HDM BP STKG MOD CLSD END 30SAU datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf