Rubycon 10ZL1200MEFCT810X20
10ZL1200MEFCT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
10ZL1200MEFCT810X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZL1200MEFCT810X20.pdf
Availability of 10ZL1200MEFCT810X20
QUANTITY
10ZL1200MEFCT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZL1200MEFCT810X20
Internal Part NumberEIS-10ZL1200MEFCT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZL1200MEFCT810X20
Related Links10ZL1200M, 10ZL1200MEFCT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZL1200MEFCT810X20 Details Description
Related parts for 10ZL1200MEFCT810X20
IC FPGA 113 I/O 144HQFP datasheet.pdf
IC POT DIGITL 10K 16TAP SOT23-6 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GREEN/RED/ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 26AWG 15SAU 19CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 36" X 12" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 390NF10%275VAC RADIAL datasheet.pdf