Rubycon 10ZLG470MEFCT78X9
10ZLG470MEFCT78X9 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLG470MEFCT78X9
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLG470MEFCT78X9.pdf
Availability of 10ZLG470MEFCT78X9
QUANTITY
10ZLG470MEFCT78X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLG470MEFCT78X9
Internal Part NumberEIS-10ZLG470MEFCT78X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLG470MEFCT78X9
Related Links10ZLG470, 10ZLG470MEFCT78X9 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLG470MEFCT78X9 Details Description
Related parts for 10ZLG470MEFCT78X9
CONN RECPT 50POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LM3249 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 4.7UF 10V 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 12 RES MULT OHM 8SRT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A U8FL datasheet.pdf