Rubycon 10ZLG470MEFCTA8X11.5
10ZLG470MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLG470MEFCTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLG470MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 10ZLG470MEFCTA8X11.5
QUANTITY
10ZLG470MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLG470MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-10ZLG470MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLG470MEFCTA8X11.5
Related Links10ZLG470ME, 10ZLG470MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLG470MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 10ZLG470MEFCTA8X11.5
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIPGW datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.220" NYLON BLACK datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ENERGY METER RESIDENT 64-LQFP datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PHASE SHIFTER 6-BIT 28-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 20 1 1/8-18 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
4,7UF 250V 6,3X11 datasheet.pdf