Rubycon 10ZLH1000MEFCTA8X16
10ZLH1000MEFCTA8X16 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLH1000MEFCTA8X16
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLH1000MEFCTA8X16.pdf
Availability of 10ZLH1000MEFCTA8X16
QUANTITY
10ZLH1000MEFCTA8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLH1000MEFCTA8X16
Internal Part NumberEIS-10ZLH1000MEFCTA8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLH1000MEFCTA8X16
Related Links10ZLH1000, 10ZLH1000MEFCTA8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLH1000MEFCTA8X16 Details Description
Related parts for 10ZLH1000MEFCTA8X16
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
ENDPLATE AP SAK 2.5 32 KRG BN datasheet.pdf
TXRX SFF OC12/STM-4 SR BAIL DMI datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM TO220F-6 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 11POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 22.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf