Rubycon 10ZLH4700MEFC12.5X30
10ZLH4700MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLH4700MEFC12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLH4700MEFC12.5X30.pdf
Availability of 10ZLH4700MEFC12.5X30
QUANTITY
10ZLH4700MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLH4700MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-10ZLH4700MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.415A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLH4700MEFC12.5X30
Related Links10ZLH4700M, 10ZLH4700MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLH4700MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 10ZLH4700MEFC12.5X30
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf