Rubycon 10ZLJ4700M12.5X30
10ZLJ4700M12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLJ4700M12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLJ4700M12.5X30.pdf
Availability of 10ZLJ4700M12.5X30
QUANTITY
10ZLJ4700M12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLJ4700M12.5X30
Internal Part NumberEIS-10ZLJ4700M12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.562A @ 120Hz
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLJ4700M12.5X30
Related Links10ZLJ470, 10ZLJ4700M12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLJ4700M12.5X30 Details Description
Related parts for 10ZLJ4700M12.5X30
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/X datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP FEM LSE BZ TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 324V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DOUBLE HEAD TIE 50LB 8.27" datasheet.pdf
CONN RCP SS 61POS SQ FLG W/SCKT datasheet.pdf