Rubycon 10ZLJ4700MGC16X20
10ZLJ4700MGC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLJ4700MGC16X20
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLJ4700MGC16X20.pdf
Availability of 10ZLJ4700MGC16X20
QUANTITY
10ZLJ4700MGC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLJ4700MGC16X20
Internal Part NumberEIS-10ZLJ4700MGC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.331A @ 120Hz
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLJ4700MGC16X20
Related Links10ZLJ470, 10ZLJ4700MGC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLJ4700MGC16X20 Details Description
Related parts for 10ZLJ4700MGC16X20
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123FL datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf