Rubycon 10ZLS1000MEFC10X12.5
10ZLS1000MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLS1000MEFC10X12.5
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLS1000MEFC10X12.5.pdf
Availability of 10ZLS1000MEFC10X12.5
QUANTITY
10ZLS1000MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLS1000MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-10ZLS1000MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLS Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLS
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current744mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLS1000MEFC10X12.5
Related Links10ZLS1000M, 10ZLS1000MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLS1000MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 10ZLS1000MEFC10X12.5
CONN RECEPT 55POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" WHT NI datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 26 Position Solder Cup datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 12A HOLD datasheet.pdf