Rubycon 10ZLS1800MEFC10X20
10ZLS1800MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
10ZLS1800MEFC10X20
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZLS1800MEFC10X20.pdf
Availability of 10ZLS1800MEFC10X20
QUANTITY
10ZLS1800MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZLS1800MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-10ZLS1800MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLS Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLS
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.176A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZLS1800MEFC10X20
Related Links10ZLS1800, 10ZLS1800MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZLS1800MEFC10X20 Details Description
Related parts for 10ZLS1800MEFC10X20
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD923 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONTROL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PCB PIN datasheet.pdf