NorComp 110-014-103L001
110-014-103L001 picture photo
Mfg. Part Number
110-014-103L001
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN SCSI .085" MALE 14POS
Datasheet Download
110-014-103L001.pdf
Availability of 110-014-103L001
QUANTITY
110-014-103L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 110-014-103L001
Internal Part NumberEIS-110-014-103L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL110 Series 03/Nov/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesCentronics, 110-
Connector StyleCenter Strip Contacts
Connector TypePlug
Number of Positions14
Number of Rows2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Flange Feature-
TypeSCSI
FeaturesAssembly Kit, Backshell, Bail Lock, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110-014-103L001
Related Links110-014, 110-014-103L001 Datasheet, NorComp Distributor
110-014-103L001 Details Description
Related parts for 110-014-103L001
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 2.2A DPAK datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT PE NAT 100' datasheet.pdf
OPTO SENSOR 3.6MM LIGHTON TRANS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF FOR RJ45 PLUG datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1.9A DO214AA datasheet.pdf