NorComp 110-014-103L001
110-014-103L001 picture photo
Mfg. Part Number
110-014-103L001
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN SCSI .085" MALE 14POS
Datasheet Download
110-014-103L001.pdf
Availability of 110-014-103L001
QUANTITY
110-014-103L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 110-014-103L001
Internal Part NumberEIS-110-014-103L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL110 Series 03/Nov/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesCentronics, 110-
Connector StyleCenter Strip Contacts
Connector TypePlug
Number of Positions14
Number of Rows2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Flange Feature-
TypeSCSI
FeaturesAssembly Kit, Backshell, Bail Lock, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110-014-103L001
Related Links110-014, 110-014-103L001 Datasheet, NorComp Distributor
110-014-103L001 Details Description
Related parts for 110-014-103L001
IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FLAME RETARDANT 2" BLACK 50' datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf