NorComp 110-014-203L001
110-014-203L001 picture photo
Mfg. Part Number
110-014-203L001
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN SCSI .085" FEMALE 14POS
Datasheet Download
110-014-203L001.pdf
Availability of 110-014-203L001
QUANTITY
110-014-203L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 110-014-203L001
Internal Part NumberEIS-110-014-203L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL110 Series 03/Nov/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesCentronics, 110-
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions14
Number of Rows2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Flange FeatureHollow, Unthreaded
TypeSCSI
FeaturesAssembly Hardware, Backshell, Bail Lock, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110-014-203L001
Related Links110-014, 110-014-203L001 Datasheet, NorComp Distributor
110-014-203L001 Details Description
Related parts for 110-014-203L001
RECT BRIDGE GPP 100V 8A GBU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 65/130V 250A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.56M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf