C&K Components 1101M2S5ABE2
1101M2S5ABE2 picture photo
Mfg. Part Number
1101M2S5ABE2
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
1101M2S5ABE2.pdf
Availability of 1101M2S5ABE2
QUANTITY
1101M2S5ABE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1101M2S5ABE2
Internal Part NumberEIS-1101M2S5ABE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
Series1000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard
Actuator Length9.04mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesBlack Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.16mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1101M2S5ABE2
Related Links1101M2, 1101M2S5ABE2 Datasheet, C&K Components Distributor
1101M2S5ABE2 Details Description
Related parts for 1101M2S5ABE2
24 CONTACTS,RECEPT,CHAMP,EDGE,MT datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf