Bourns Inc. 1110-1R5M-RC
1110-1R5M-RC picture photo
Mfg. Part Number
1110-1R5M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 9A 4 MOHM TH
Datasheet Download
1110-1R5M-RC.pdf
Availability of 1110-1R5M-RC
QUANTITY
1110-1R5M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110-1R5M-RC
Internal Part NumberEIS-1110-1R5M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110-1R5M-RC
Related Links1110-1, 1110-1R5M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1110-1R5M-RC Details Description
Related parts for 1110-1R5M-RC
IDC CABLE - MSD40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 65M 32VQFN datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
SLDSW 8A 0.5M RLR 70507529 datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.92K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf