Bourns Inc. 1110-391K-RC
1110-391K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1110-391K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 1A 460 MOHM TH
Datasheet Download
1110-391K-RC.pdf
Availability of 1110-391K-RC
QUANTITY
1110-391K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110-391K-RC
Internal Part NumberEIS-1110-391K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110-391K-RC
Related Links1110-3, 1110-391K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1110-391K-RC Details Description
Related parts for 1110-391K-RC
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.16A 122 MOHM datasheet.pdf
HEAT SINK CIR CN58 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
GDT 800V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
DIODE STD REC 200V 150A DO-8 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 P PLUG AN datasheet.pdf
470UF 50V 22.23X28.58 85C AXI datasheet.pdf