Bourns Inc. 1110-391K-RC
1110-391K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1110-391K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 1A 460 MOHM TH
Datasheet Download
1110-391K-RC.pdf
Availability of 1110-391K-RC
QUANTITY
1110-391K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110-391K-RC
Internal Part NumberEIS-1110-391K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110-391K-RC
Related Links1110-3, 1110-391K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1110-391K-RC Details Description
Related parts for 1110-391K-RC
CABLE FLAT FLEX 30 COND .050" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
DIE SOLIS 69082 250-300 MCM datasheet.pdf
9MT024 NANOVESTA HEADBOARD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 10W 2010 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20A 240W datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 7W 250MA 55FW1 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf