Bourns Inc. 1110-5R6M
1110-5R6M picture photo
Mfg. Part Number
1110-5R6M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 9A 7 MOHM TH
Datasheet Download
1110-5R6M.pdf
Availability of 1110-5R6M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1110-5R6M Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110-5R6M
Internal Part NumberEIS-1110-5R6M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110-5R6M
Related Links1110, 1110-5R6M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1110-5R6M Details Description
Related parts for 1110-5R6M
BOX ALUM GRAY 6.02"L X 3.27"W datasheet.pdf
HEAT SINK 15MM X 15MM X 12.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SIG ADV MATE SHLD datasheet.pdf
CONN ARRAY 259POS T/H datasheet.pdf
TL4024-1 110VAC PTR, 2NC+1NO+1NC datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 40POS datasheet.pdf
IC CLK GEN QUAD HCSL/LVDS 20TSSO datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf