Aries Electronics, Inc. 1110267-N
1110267-N picture photo
Mfg. Part Number
1110267-N
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
Brief Description
SOCKET ADAPTER PLCC TO 68DIP 0.9
Datasheet Download
1110267-N.pdf
Availability of 1110267-N
QUANTITY
1110267-N Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110267-N
Internal Part NumberEIS-1110267-N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCustom Correct-A-Chip® Adapters
Featured ProductCorrect-A-Chip® Adapters
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors - Adapters
SeriesCorrect-A-Chip® 1110267-N
Convert From (Adapter End)PLCC
Convert To (Adapter End)DIP, 0.9" (22.86mm) Row Spacing
Number of Pins68
Pitch - Mating-
Contact Finish - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin-Lead
Housing Material-
Board MaterialFR4 Epoxy Glass
Termination Post Length-
Material Flammability Rating-
Features-
Current Rating-
Operating Temperature-
Contact Material - Mating-
Contact Material - PostBrass
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110267-N
Related Links1110, 1110267-N Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
1110267-N Details Description
Related parts for 1110267-N
IC SMART CARD INTERFACE 28-SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
RES 332 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC USB 2.0 HUB CTLR 3PORT 36SQFN datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI BLU 110V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf