Copal Electronics 1113B503
1113B503 picture photo
Mfg. Part Number
1113B503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.75W SMD
Datasheet Download
1113B503.pdf
Availability of 1113B503
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1113B503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1113B503
Internal Part NumberEIS-1113B503
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series1113
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Hook
Size / DimensionRound - 0.531" Dia x 0.630" H (13.50mm x 16.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1113B503
Related Links1113, 1113B503 Datasheet, Copal Electronics Distributor
1113B503 Details Description
Related parts for 1113B503
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 390K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AMP GAIN +50V/V PREC 10-UMAX datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf