Vishay Semiconductor/Diodes Division 111CNQ045ASL
111CNQ045ASL picture photo
Mfg. Part Number
111CNQ045ASL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D618SL
Datasheet Download
111CNQ045ASL.pdf
Availability of 111CNQ045ASL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
111CNQ045ASL Order Process
Ship out your order
Specifications of 111CNQ045ASL
Internal Part NumberEIS-111CNQ045ASL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)55A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If610mV @ 55A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.5mA @ 45V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseD-61-8-SL
Supplier Device PackageD-61-8-SL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)111CNQ045ASL
Related Links111CNQ, 111CNQ045ASL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
111CNQ045ASL Details Description
Related parts for 111CNQ045ASL
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
HDR RA DR.100 GDP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 410MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
PNL MNT 8MA RED W/WIRE 6" datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
8W8 FE PCR_20A_PL3_M3 7,4 MM SPA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL datasheet.pdf