NorComp 112-050-213R001
112-050-213R001 picture photo
Mfg. Part Number
112-050-213R001
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN SCSI .085" FEMALE RA 50POS
Datasheet Download
112-050-213R001.pdf
Availability of 112-050-213R001
QUANTITY
112-050-213R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 112-050-213R001
Internal Part NumberEIS-112-050-213R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
Series112
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (4-40)
TypeSCSI
FeaturesBail Lock
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)112-050-213R001
Related Links112-050, 112-050-213R001 Datasheet, NorComp Distributor
112-050-213R001 Details Description
Related parts for 112-050-213R001
I/O MOUNTING BOARD 8POS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 1.5A 12V RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PROGRAM ADJ RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf