Bourns Inc. 1120-270K-RC
1120-270K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1120-270K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 5.5A 26 MOHM TH
Datasheet Download
1120-270K-RC.pdf
Availability of 1120-270K-RC
QUANTITY
1120-270K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1120-270K-RC
Internal Part NumberEIS-1120-270K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package88
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1120
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating5.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1120-270K-RC
Related Links1120-2, 1120-270K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1120-270K-RC Details Description
Related parts for 1120-270K-RC
RECTIFIER BRIDGE 2A 50V KBPM datasheet.pdf
IC LI-ION CHGR 500MA 4.1V 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD BK datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1.5X3 W/ADH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
3M 4726 VINYL FOAM 1" SQUARES datasheet.pdf