Vishay Semiconductor/Diodes Division 112MT160KB
112MT160KB picture photo
Mfg. Part Number
112MT160KB
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 1600V 110A MTK
Datasheet Download
112MT160KB.pdf
Availability of 112MT160KB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
112MT160KB Order Process
Ship out your order
Specifications of 112MT160KB
Internal Part NumberEIS-112MT160KB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)110A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMTK
Supplier Device PackageMTK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)112MT160KB
Related Links112MT, 112MT160KB Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
112MT160KB Details Description
Related parts for 112MT160KB
CONN HEADER 40POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS STEEL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 2.5MM datasheet.pdf