Bourns Inc. 1130-101K-RC
1130-101K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1130-101K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 9A 34 MOHM TH
Datasheet Download
1130-101K-RC.pdf
Availability of 1130-101K-RC
QUANTITY
1130-101K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-101K-RC
Internal Part NumberEIS-1130-101K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
Standard Package106
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1130
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)34 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-101K-RC
Related Links1130-1, 1130-101K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-101K-RC Details Description
Related parts for 1130-101K-RC
IC 24STAGE FREQ DIVIDER 16-SOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP BUTTON WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.1A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
SHEET HOLES KOS-PG9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC VOICE LINE VCP2 64CH 128TQFP datasheet.pdf
CAP 11KVP 400PF 10% datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf