Bourns Inc. 1130-182K-RC
1130-182K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1130-182K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 1.6A 705 MOHM TH
Datasheet Download
1130-182K-RC.pdf
Availability of 1130-182K-RC
QUANTITY
1130-182K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-182K-RC
Internal Part NumberEIS-1130-182K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherModel 1130 Series Multiple Changes Nov/2012
Standard Package106
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1130
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)705 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-182K-RC
Related Links1130-1, 1130-182K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-182K-RC Details Description
Related parts for 1130-182K-RC
CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 375MA 590 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
H48-6C SHEET 320X320X10MM W/ADH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf