Bourns Inc. 1130-2R2M
1130-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
1130-2R2M
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 21A 3 MOHM TH
Datasheet Download
1130-2R2M.pdf
Availability of 1130-2R2M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1130-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-2R2M
Internal Part NumberEIS-1130-2R2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating21A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-2R2M
Related Links1130, 1130-2R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-2R2M Details Description
Related parts for 1130-2R2M
IC 5DRV/5RCV RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVAL SI4767 LNA RECEIVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CBL RIBN 96COND 0.033 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LAMP NEON 0.1A 64-80V TH datasheet.pdf