Bourns Inc. 1130-391K-RC
1130-391K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1130-391K-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 4A 169 MOHM TH
Datasheet Download
1130-391K-RC.pdf
Availability of 1130-391K-RC
QUANTITY
1130-391K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-391K-RC
Internal Part NumberEIS-1130-391K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherModel 1130 Series Multiple Changes Nov/2012
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)169 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-391K-RC
Related Links1130-3, 1130-391K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-391K-RC Details Description
Related parts for 1130-391K-RC
RECEIVER 418MHZ LR SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.7A 180 MOHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 500A 2TOWER datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R096MS-2,5C1-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIR 17C 17#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD FOAM 6" 450PC datasheet.pdf