Bourns Inc. 1130-472K-RC
1130-472K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1130-472K-RC
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 1A 1.86 OHM TH
Datasheet Download
1130-472K-RC.pdf
Availability of 1130-472K-RC
QUANTITY
1130-472K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-472K-RC
Internal Part NumberEIS-1130-472K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.86 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-472K-RC
Related Links1130-4, 1130-472K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-472K-RC Details Description
Related parts for 1130-472K-RC
CONN SPLICE PARA 10-12 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC BUFF HEX OPEN DRAIN 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 118-LGA datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E1 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf