Bourns Inc. 1130-561K-RC
1130-561K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1130-561K-RC
Brief Description
FIXED IND 560UH 4A 205 MOHM TH
Datasheet Download
1130-561K-RC.pdf
Availability of 1130-561K-RC
QUANTITY
1130-561K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-561K-RC
Internal Part NumberEIS-1130-561K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)205 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-561K-RC
Related Links1130-5, 1130-561K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-561K-RC Details Description
Related parts for 1130-561K-RC
CAP ALUM 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR/DECODER 4BIT 16-DIP datasheet.pdf
IC COMM-MODE RS485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
KIT DEV WITH AT43DK380-PDC1 datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 2.5V 20% 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf