E-T-A 1140-G151-P7M1-0.2A
1140-G151-P7M1-0.2A picture photo
Mfg. Part Number
1140-G151-P7M1-0.2A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 50VDC
Datasheet Download
1140-G151-P7M1-0.2A.pdf
Availability of 1140-G151-P7M1-0.2A
QUANTITY
1140-G151-P7M1-0.2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1140-G151-P7M1-0.2A
Internal Part NumberEIS-1140-G151-P7M1-0.2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1140
Breaker TypeThermal
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1140-G151-P7M1-0.2A
Related Links1140-G151, 1140-G151-P7M1-0.2A Datasheet, E-T-A Distributor
1140-G151-P7M1-0.2A Details Description
Related parts for 1140-G151-P7M1-0.2A
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 24-DIP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
CONTROL MODULE DISPLAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC 2220 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 14 OHM SMD datasheet.pdf