Vishay Semiconductor/Diodes Division 115CNQ015A
115CNQ015A picture photo
Mfg. Part Number
115CNQ015A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618
Datasheet Download
115CNQ015A.pdf
Availability of 115CNQ015A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
115CNQ015A Order Process
Ship out your order
Specifications of 115CNQ015A
Internal Part NumberEIS-115CNQ015A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)55A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If370mV @ 55A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 15V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-61-8
Supplier Device PackageD-61-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)115CNQ015A
Related Links115CN, 115CNQ015A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
115CNQ015A Details Description
Related parts for 115CNQ015A
ENDPLATE 1.5MM WM BLUE ZDU 6 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
CF SERIAL I/O CARD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
CAM FOLLOWER datasheet.pdf
BRACKET AIR VALVE datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf