NMB Technologies Corp. 11925SA-12N-AL-00
11925SA-12N-AL-00 picture photo
Mfg. Part Number
11925SA-12N-AL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 120X25MM LOCK ROTOR
Datasheet Download
11925SA-12N-AL-00.pdf
Availability of 11925SA-12N-AL-00
QUANTITY
11925SA-12N-AL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11925SA-12N-AL-00
Internal Part NumberEIS-11925SA-12N-AL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series11925SA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 25mm W
Air Flow91.0 CFM (2.58m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise37 dB
Power (Watts)2.88W
RPM2500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.240A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11925SA-12N-AL-00
Related Links11925SA-, 11925SA-12N-AL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
11925SA-12N-AL-00 Details Description
Related parts for 11925SA-12N-AL-00
LED SUPER BRITE YELLOW T1 PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 48MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf