NMB Technologies Corp. 11938TB-A0N-LP-00
11938TB-A0N-LP-00 picture photo
Mfg. Part Number
11938TB-A0N-LP-00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN 100VAC 119X38MM WR
Datasheet Download
11938TB-A0N-LP-00.pdf
Availability of 11938TB-A0N-LP-00
QUANTITY
11938TB-A0N-LP-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11938TB-A0N-LP-00
Internal Part NumberEIS-11938TB-A0N-LP-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4715TS
Voltage - Rated100VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38mm
Air Flow116.5 CFM (3.30m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise50 dB
Power (Watts)17.0W
RPM3100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.340A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11938TB-A0N-LP-00
Related Links11938TB-, 11938TB-A0N-LP-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
11938TB-A0N-LP-00 Details Description
Related parts for 11938TB-A0N-LP-00
CONN HEADER 42POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC 4.35V P-P 10% TO92-3 datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 64K 64-LQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DQFN datasheet.pdf
STD BANANA SOCKET PNL MNT WHITE datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 10.16X457.2MM DSHP datasheet.pdf
SHELF SLIDE 26.1X21.6X1.5" BE/GY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf