NMB Technologies Corp. 11938TB-B0N-JP-00
11938TB-B0N-JP-00 picture photo
Mfg. Part Number
11938TB-B0N-JP-00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN 200VAC 119X38MM WR
Datasheet Download
11938TB-B0N-JP-00.pdf
Availability of 11938TB-B0N-JP-00
QUANTITY
11938TB-B0N-JP-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11938TB-B0N-JP-00
Internal Part NumberEIS-11938TB-B0N-JP-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4715TS
Voltage - Rated200VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38mm
Air Flow116.5 CFM (3.30m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise50 dB
Power (Watts)17.0W
RPM3100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.170A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11938TB-B0N-JP-00
Related Links11938TB-, 11938TB-B0N-JP-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
11938TB-B0N-JP-00 Details Description
Related parts for 11938TB-B0N-JP-00
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 1PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
470UF 250V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf