NMB Technologies Corp. 11938TB-B0N-LP-00
11938TB-B0N-LP-00 picture photo
Mfg. Part Number
11938TB-B0N-LP-00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN 200VAC 119X38MM WR
Datasheet Download
11938TB-B0N-LP-00.pdf
Availability of 11938TB-B0N-LP-00
QUANTITY
11938TB-B0N-LP-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11938TB-B0N-LP-00
Internal Part NumberEIS-11938TB-B0N-LP-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4715TS
Voltage - Rated200VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38mm
Air Flow116.5 CFM (3.30m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise50 dB
Power (Watts)17.0W
RPM3100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.170A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11938TB-B0N-LP-00
Related Links11938TB-, 11938TB-B0N-LP-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
11938TB-B0N-LP-00 Details Description
Related parts for 11938TB-B0N-LP-00
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
AMMETER 0-100A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 26MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 105 POS 100 C/L datasheet.pdf