Microchip Technology 11AA020-I/MS
11AA020-I/MS picture photo
Mfg. Part Number
11AA020-I/MS
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8MSOP
Datasheet Download
11AA020-I/MS.pdf
Availability of 11AA020-I/MS
QUANTITY
11AA020-I/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 11AA020-I/MS
Internal Part NumberEIS-11AA020-I/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz
InterfaceUNI/O™ (Single Wire)
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11AA020-I/MS
Related Links11AA02, 11AA020-I/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
11AA020-I/MS Details Description
Related parts for 11AA020-I/MS
JUMPER-H1507TR/A2015A/X 4" datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 5A TO220AC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
ANT FLEXIBLE PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf