Microchip Technology 11LC010T-E/MNY
11LC010T-E/MNY picture photo
Mfg. Part Number
11LC010T-E/MNY
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8TDFN
Datasheet Download
11LC010T-E/MNY.pdf
Availability of 11LC010T-E/MNY
QUANTITY
11LC010T-E/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 11LC010T-E/MNY
Internal Part NumberEIS-11LC010T-E/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz
InterfaceUNI/O™ (Single Wire)
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11LC010T-E/MNY
Related Links11LC010, 11LC010T-E/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
11LC010T-E/MNY Details Description
Related parts for 11LC010T-E/MNY
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SCHMITT 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V CH 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf