Microchip Technology 11LC010T-E/MNY
11LC010T-E/MNY picture photo
Mfg. Part Number
11LC010T-E/MNY
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8TDFN
Datasheet Download
11LC010T-E/MNY.pdf
Availability of 11LC010T-E/MNY
QUANTITY
11LC010T-E/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 11LC010T-E/MNY
Internal Part NumberEIS-11LC010T-E/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz
InterfaceUNI/O™ (Single Wire)
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11LC010T-E/MNY
Related Links11LC010, 11LC010T-E/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
11LC010T-E/MNY Details Description
Related parts for 11LC010T-E/MNY
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC 1812 datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSION SPLICE INSERT 2-PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.65 OHM 1% 20W datasheet.pdf