Microchip Technology 11LC010T-I/MNY
11LC010T-I/MNY picture photo
Mfg. Part Number
11LC010T-I/MNY
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8TDFN
Datasheet Download
11LC010T-I/MNY.pdf
Availability of 11LC010T-I/MNY
QUANTITY
11LC010T-I/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 11LC010T-I/MNY
Internal Part NumberEIS-11LC010T-I/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz
InterfaceUNI/O™ (Single Wire)
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11LC010T-I/MNY
Related Links11LC010, 11LC010T-I/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
11LC010T-I/MNY Details Description
Related parts for 11LC010T-I/MNY
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 34POS datasheet.pdf