Honeywell Sensing and Productivity Solutions 11SM712-H58
11SM712-H58 picture photo
Mfg. Part Number
11SM712-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 5A QC
Datasheet Download
11SM712-H58.pdf
Availability of 11SM712-H58
QUANTITY
11SM712-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11SM712-H58
Internal Part NumberEIS-11SM712-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque56gf
Release Force14gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11SM712-H58
Related Links11SM7, 11SM712-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
11SM712-H58 Details Description
Related parts for 11SM712-H58
DIODE GEN PURP 200V 12A DO203AA datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065G/X 12" datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 20MA 15VDC datasheet.pdf
IC MPU I386 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 1.1A 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf