Honeywell Sensing and Productivity Solutions 11SM712-H58
11SM712-H58 picture photo
Mfg. Part Number
11SM712-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 5A QC
Datasheet Download
11SM712-H58.pdf
Availability of 11SM712-H58
QUANTITY
11SM712-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11SM712-H58
Internal Part NumberEIS-11SM712-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque56gf
Release Force14gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11SM712-H58
Related Links11SM7, 11SM712-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
11SM712-H58 Details Description
Related parts for 11SM712-H58
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 18 WHITE OUTLET datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 707MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf