Honeywell Sensing and Productivity Solutions 11SX21-H58
11SX21-H58 picture photo
Mfg. Part Number
11SX21-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 5A QC
Datasheet Download
11SX21-H58.pdf
Availability of 11SX21-H58
QUANTITY
11SX21-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11SX21-H58
Internal Part NumberEIS-11SX21-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque71 ~ 141.7gf
Release Force28gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.004" (0.1mm)
Operating Position0.320" (8.13mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11SX21-H58
Related Links11SX2, 11SX21-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
11SX21-H58 Details Description
Related parts for 11SX21-H58
Connector Header 9 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MCU 8BIT 128K/32K FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-UMAX datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 T/H datasheet.pdf