Everlight Electronics Co Ltd 12-21C/GHC-YR2T1/2C
12-21C/GHC-YR2T1/2C picture photo
Mfg. Part Number
12-21C/GHC-YR2T1/2C
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
12-21C/GHC-YR2T1/2C.pdf
Availability of 12-21C/GHC-YR2T1/2C
QUANTITY
12-21C/GHC-YR2T1/2C Order Process
Ship out your order
Specifications of 12-21C/GHC-YR2T1/2C
Internal Part NumberEIS-12-21C/GHC-YR2T1/2C
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMSL Update 01/Jul/2014
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating250mcd
Lens Style/SizeRectangle with Domed Top, 1.80mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle100°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant528nm
Wavelength - Peak518nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageChip LED
Size / Dimension3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12-21C/GHC-YR2T1/2C
Related Links12-21C/GH, 12-21C/GHC-YR2T1/2C Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
12-21C/GHC-YR2T1/2C Details Description
Related parts for 12-21C/GHC-YR2T1/2C
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 81A 8-SON datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 230V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf