3M 12-5-4416B
12-5-4416B picture photo
Mfg. Part Number
12-5-4416B
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE FOAM DBL COAT VINYL 12"X5YD
Datasheet Download
12-5-4416B.pdf
Availability of 12-5-4416B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12-5-4416B Order Process
Ship out your order
Specifications of 12-5-4416B
Internal Part NumberEIS-12-5-4416B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety Datasheet4411,4416
Standard Package1
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series4416
PackagingRoll
Tape TypeDouble Coated, Double Sided
AdhesiveAcrylic, 430
Backing, CarrierPVC (Poly Vinyl Chloride)
Thickness0.063" (63 mils, 1.600mm) 1/16"
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width12.00" (304.80mm) 1'
Length15' (4.6m) 5 yds
ColorBlack
UsageGeneral Purpose
Temperature Range-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12-5-4416B
Related Links12-5-, 12-5-4416B Datasheet, 3M Distributor
12-5-4416B Details Description
Related parts for 12-5-4416B
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
KNIFE UTILITY datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.175W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 16K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
LASER SELF-LAM LABEL 1.00 datasheet.pdf
FUSE 2.5A 350V RADIAL datasheet.pdf