| Internal Part Number | EIS-12-5-F9460PC | |
| Other Related Documents | Date Code Decipher | |
| Video File | 3M VHB adhesive demonstration - Another Geek Moment | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 946x, F946x, 9473. F9473 Article Info. | |
| Featured Product | 3M Custom Die Cuts Tape by Usage Type Guide Adhesive Transfer Tapes | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | VHB™ F9460PC | |
| Packaging | Roll | |
| Tape Type | Adhesive Transfer Tape | |
| Adhesive | Acrylic, 100MP | |
| Backing, Carrier | Polycoated Kraft Liner | |
| Thickness | 0.0060" (6.0 mils, 0.152mm) | |
| Thickness - Adhesive | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm) | |
| Width | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds | |
| Color | Clear | |
| Usage | Attachment, High Temperature Applications | |
| Temperature Range | 300°F (149°C) | |