Honeywell Sensing and Productivity Solutions 120-104KAE-Q01
120-104KAE-Q01 picture photo
Mfg. Part Number
120-104KAE-Q01
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% CYL
Datasheet Download
120-104KAE-Q01.pdf
Availability of 120-104KAE-Q01
QUANTITY
120-104KAE-Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 120-104KAE-Q01
Internal Part NumberEIS-120-104KAE-Q01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series120
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±3%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-60°C ~ 300°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.25" (31.80mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseCylindrical Probe, Glass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)120-104KAE-Q01
120-104KAE-Q01 Details Description
Related parts for 120-104KAE-Q01
STRAIN RELIEF 10 CONT SOCK CONN datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 16-18AWG CRIMP datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.5KV 600A DO200AA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 34POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf