C&K Components 1201M2S3CQE2
1201M2S3CQE2 picture photo
Mfg. Part Number
1201M2S3CQE2
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Datasheet Download
1201M2S3CQE2.pdf
Availability of 1201M2S3CQE2
QUANTITY
1201M2S3CQE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1201M2S3CQE2
Internal Part NumberEIS-1201M2S3CQE2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
Series1000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard
Actuator Length5.08mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesBlack Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.16mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1201M2S3CQE2
Related Links1201M2, 1201M2S3CQE2 Datasheet, C&K Components Distributor
1201M2S3CQE2 Details Description
Related parts for 1201M2S3CQE2
CONN HSG RCPT 41POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
OSC XO 180.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 150MA 22 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf