NMB Technologies Corp. 1204KL-04W-B30-B00
1204KL-04W-B30-B00 picture photo
Mfg. Part Number
1204KL-04W-B30-B00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
1204KL-04W-B30-B00.pdf
Availability of 1204KL-04W-B30-B00
QUANTITY
1204KL-04W-B30-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1204KL-04W-B30-B00
Internal Part NumberEIS-1204KL-04W-B30-B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information1204KL-04W-B30-B00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package700
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1204KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10mm W
Air Flow2.7 CFM (0.076m³/min)
Static Pressure0.116 in H2O (29.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise21 dB
Power (Watts)0.72W
RPM7500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1204KL-04W-B30-B00
Related Links1204KL-04, 1204KL-04W-B30-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1204KL-04W-B30-B00 Details Description
Related parts for 1204KL-04W-B30-B00
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 15POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PWM 20TSSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 60A 480VAC 300VDC datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 24POS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf